Asansör Ray Bağlantı Sistemleri

Asansör Nedir?


Asansör, insanları veya yükleri taşıyabilmek için kabini bulunan, dikey veya yatay olarak kılavuz raylar arasında hareket eden araçlara denir. Daha yüksek ve derin yapıların yapılmasıyla, insanların ve yüklerin üst ve alt katlara ulaşabilmesi için asansörler büyük öneme sahiptir.

Asansörü meydana getiren asansör parçaları; asansör motoru, asansör fren sistemleri, asansör kumanda sistemleri, asansör kabini, asansör kapıları, zemin, asansör hız kontrolleri, elektrikli asansör butonları, asansör tavanı, bilgisayar teknolojisi, acil durumlar için alarm düğmeleri, ışıklandırma ve haberleşme sistemleri, yedek güç kaynakları vardır.

EMA Asansör,  Ray Bağlantı Konsolları ve Asansör parçaları üretmektedir.

Asansör Ray Bağlantı Sistemleri Nedir?

Asansör ray bağlantı konsolları, asansör raylarının duvara monte edilmesi için kullanılan bağlantı elemanlarının oluşturduğu ünitelerdir.

-Çeşitleri nelerdir?

Asansör’ün teknik farklılıklarına göre asansör ray bağlantı sistemlerinin de çeşitleri vardır.

Yandan Ağırlık Asansör Konsolları

1)Yandan Ağırlık Asansör Konsolları: Asansör karşı ağırlığının kabinin sağında ya da solunda çalıştığı, genişliğin derinlikten daha fazla olduğu kuyularda kullanılan asansör ray bağlantı konsolu çeşididir.

Arkadan Ağırlık Asansör Konsolları

2)Arkadan Ağırlık Asansör Konsolları: Asansör karşı ağırlığının kabinin arkasında çalıştığı, derinliğin genişlikten fazla olduğu kuyularda kullanılan ray bağlantı konsolu çeşididir.

Çapraz Ağırlık Asansör Konsolları

3)Çapraz Ağırlık Asansör Konsolları : Asansör kabin ve karşı ağırlık rayının aynı konsola bağlandığı, dar kuyularda kullanılan ray bağlantı konsoludur.

Hidrolik Asansör Konsolları

4)Hidrolik Asansör Konsolları: Hidrolik asansörler için hidrolik asansör ray bağlantı konsolu sistemidir.

Fitlift Asansör Konsolu

5)Fitlift Asansör Konsolu: L karkaslı asansörler için Fitlift asansör ray bağlantı konsolu kullanılır.

-Hangi malzemeden nasıl üretilir?

Asansör ray bağlantı konsolları çelik levhalardan üretilir.Üretimi genellikle açık ve kapalı metal işleme kalıplarıyla preslerde gerçekleşir.

-Olması gereken standartlar nelerdir?

Ülkemizde ve dünya genelinin bir çoğunda geçerli olan EN 81-20 asansör yapım ve kullanım güvenliği standartları gerekli mukavemet değerleriyle ilgilenir fakat ray bağlantı elemanlarında mukavemet kadar işlevsellik de bir o kadar önem arz etmektedir. Standart olarak bir asansör konsolu belirli mukavemet değerlerine sahip olmalıdır. Bunu için sahip olaması gereken standartlar belirli kalitede sertifika sahibi ham madde kullanılmalıdır. Standart gereği asansör konsollarında kaynaklı imalat bulunmamalıdır. Korozyona karşı uzun yıllar dayanıklı hale getirilmelidir.

-EMA konsollarının avantajları

  • Standartlaştırılmış ayarlanabilir tasarımlar
  • Yüksek mukavemet değerleri
  • Ekonomik çözümler
  • Kullanımı kolay paketleme
  • Yüksek hareket kabiliyetleri
  • Güvenilir marka değeri
  • Stabil ürün kalitesi
  • Sorun çözen akıllı ürünler

-Projeye göre asansör konsolu alınırken dikkat edilmesi gerekenler?

Eğer EMA Asansör  ile çalışıyorsanız asansör tipini ve durak sayısını söylemeniz yeterli olacaktır ancak piyasadan talep ettiğiniz ürünlerde ray arası, konsol açıklığı, hangi raylar kullanılacağı, adetler, tırnaklar, dübeller, civatalar hakkında tüm bilgilerin ve en önemlisi hangi katta hangi duvar açıklığına sahip olacağınızı detaylı bilmeniz gerekmektedir. Diğer türlü sorunlu bir projeye başlamış olacaksınız. EMA Asansör Konsolları esnek ölçülere sahip olduğundan her kuyu ölçüsünde sorunsuz montajı yapılabilmektedir.

Ürünlerimizi incelemek için tıklayınız. Sipariş vermek için bu formu doldurunuz veya iletişime geçiniz

Yorum yapın