Blog

asansör ray bağlantı sistemleri

Asansör Nedir?

 

Asansör, insanları veya yükleri taşıyabilmek için kabini bulunan, dikey veya yatay olarak kılavuz raylar arasında hareket eden araçlara denir. Daha yüksek ve derin yapıların yapılmasıyla, insanların ve yüklerin üst ve alt katlara ulaşabilmesi için asansörler büyük öneme sahiptir.

 

Asansörü meydana getiren asansör parçaları; asansör motoru, asansör fren sistemleri, asansör kumanda sistemleri, asansör kabini, asansör kapıları, zemin, asansör hız kontrolleri, elektrikli asansör butonları, asansör tavanı, bilgisayar teknolojisi, acil durumlar için alarm düğmeleri, ışıklandırma ve haberleşme sistemleri, yedek güç kaynakları vardır.

 

EMA Asansör,  Ray Bağlantı Sistemleri ve Asansör parçaları üretmektedir.

Asansör Ray Bağlantı Sistemleri Nedir?

 

Asansör ray bağlantı sistemleri asansör raylarının duvara monte edilmesi için kullanılan bağlantı elemanlarının oluşturduğu ünitelerdir.

 

-Çeşitleri nelerdir?

Asansör’ün teknik farklılıklarına göre asansör ray bağlantı sistemlerinin de çeşitleri vardır.

 

1)Yandan Ağırlık Sistemi: Asansör karşı ağırlığının kabinin sağında ya da solunda çalıştığı genişliğin derinlikten daha fazla olduğu kuyularda kullanılan asansör ray bağlantı çeşitleridir.

2)Arkadan Ağırlık Sistemleri: Asansör karşı ağırlığının kabinin arkasında çalığtığı derinliğin genişlikten fazla olduğu kuyularda kullanılan ray bağlantı sistemi çeşitidir.

3)Çapraz Ağırlık Sistemleri : Asansör kabin ve karşı ağırlık rayının aynı konsola bağlandığı dar kuyularda kullanılan ray bağlantı sistemidir.

4)Hidrolik asansörler için hidrolik asansör ray bağlantı sistemleri

5)L karkaslı asansörler için Fitlift asansör ray bağlantı sistemleri mevcuttur.

 

-Hangi malzemeden nasıl üretilir?

Asansör ray bağlantı elemanları çelik levhalardan üretilir.Üretimi genellikle açık ve kapalı metal işleme kalıplarıyla preslerde gerçekleşir.

 

 

-Olması gereken standartlar nelerdir?

 

Ülkemizde ve dünya genelinin bir çoğunda geçerli olan EN 81-20 asansör yapım ve kullanım güvenliği standartları gerekli mukavemet değerleriyle ilgilenir fakat ray bağlantı elemanlarında

mukavemet kadar işlevsellik de bir o kadar önem arz etmektedir. Standart olarak bir ray bağlantı elemanın belirli mukavemet değerlerine sahip olmalıdır.Bunu için sahip olaması gereken standartlar

belirli kalitede sertifika sahibi ham madde kullanılmalıdır.Standart gereği kaynaklı imalat bulunmamamlıdır.Korozyona karşı uzun yıllar dayanıklı hale getirilmelidir.

 

-EMA Konsollarının Avantajları

 

Standartlaştırılmış ayarlanabilir tasarımlar

Yüksek mukavemet değerleri

Ekonomik çözümler

Kullanımı kolay paketleme

Yüksek hareket kabiliyetleri

Güvenilir marka değeri

Stabil ürün kalitesi

Sorun çözen akıllı ürünler

 

-Projeye göre asansör konsolu alınırken dikkat edilmesi gerekenler?

Eğer EMA Asansör  ile çalışıyorsanız asansör tipini ve durak sayısını söylemeniz yeterli olacaktır ancak piyasadan talep ettiğiniz ürünlerde ray arası, konsol açıklığı, hangi raylar kullanılacağı, adetler tırnaklar dübeller civatalar hakkında tüm bilgilerin ve en önemlisi hangi katta hangi duvar açıklığına sahip olacağınızı detaylı bilmeniz gerekmektedir. Diğer türlü sorunlu bir projeye başlamış olacaksınız.

 

Ürünlerimizi incelemek için tıklayınız. Sipariş vermek için bu formu doldurunuz veya iletişime geçiniz

 

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir